Altek Nonwoven Inc.

Adana, Türkiye.

Mail

info@alteknonwoven.com

İletişim

+90 322 380 00 00

NONWOVEN NEDİR ?

Nonwoven; dokuma, örme gibi klasik yöntemler haricinde; liflerin çeşitli yöntemlerle biraraya getirilmesiyle, oluşturulan tülbentin; mekanik, kimyasal ve ısıl yöntemlerle sabitleştirilmesiyle yani iç içe geçirilip birbiri ile bağlanmasıyla elde edilen tekstil yüzeyleridir.

Artan çeşitlilikteki uygulamalar için ekonomik çözümler sunan mühendislik harikası kumaşlar olarak da ifade edilebilir.

Nonwoven kumaş, Türkçe ifadesiyle dokusuz yüzeyler, binlerce yıldır dünyanın çeşitli bölgelerinde keçe, yorgan, elbise ve çadır olarak kullanılmıştır.

Yün lifinin çeşitli yöntemlerle keçeleştirilmesi ile elde edilen bu yüzeyler, nonwoven tekstillerin dünya üzerindeki ilk örnekleridir.

19. yüzyılda iplik döküntüsünü değerlendirmek için bu artık lifler geliştirilen iğneleme yöntemi ile birbiri içerisine geçirilerek çeşitli nonwoven yüzeyler elde edilmiştir.

Günümüzde pek çok uygulama alanı bulan dokusuz yüzeyler hayatımızda önemli bir yer tutmaktadır.

Örneğin: cerrahi maskeler, tek kullanımlık tulum, tarım da tohum battaniyeleri ve halı sahalardaki zemin kaplamaları dokusuz yüzey uygulamaları sayesinde üretilmektedir.

Nonwoven üretiminde liflerden tülbent (ince serilmiş elyaf katmanı) elde edilmesi ve bu elde edilen tülbentteki liflerin birbirine çeşitli yöntemlerle bağlanması ve bağlanan liflerin fikse olabilmesi içinde terbiye edilmesi gerekir.

Altek Nonwoven kalite kontrol laboratuvarı, hizmet verilen sektörlerdeki kalite gereksinimlerini sağlayarak, sahibi olduğumuz ISO ve EDANA standartları doğrultusunda güvenilir, çevre dostu, uygun kalitede bir üretim yaparak; müşterilerimize yüksek kalite ve performansta ürün yelpazesi sunabilmektedir.

Üretimin her aşamasında ürün özellikleri ve kullanılan test metodları ile elde edilen sonuçların doğruluğu da kontrol edilmektedir.

Laboratuvarımız da kumaş ve maske performans testleri son teknoloji cihazlar ile yapılmaktadır.

Gönder
Yardıma mı ihtiyacınız var ?
Merhaba,
size nasıl yardımcı olabiliriz?